Christmas Photos4.jpg

Hi.

Welcome to my blog. I document my home decor journey, motherhood and fashion. Hope you have a nice stay!

Public Goods Eco Friendly and Beautiful

Public Goods Eco Friendly and Beautiful

One of my favorite things about Instagram and blogging is finding new products that I LOVE! Public Goods is one of those companies that I stumbled upon and I am OBSESSED. They are a company that sells home products and more. What I love about them is that they create healthy and sustainable products that are good for the environment and people. So how did I stumble upon them? Their minimalist style blends into any space, making it the perfect accessory for your home. So when I saw the design of their products on Instagram I immediately wanted them. Then I started doing more research and the more I read, the more I fell in love. Eco friendly products that are great quality = happiness :) Whether you have an AirBnb or just want good looking, good for you product you should definitely check them out.

They have four main categories Personal Care, Food, Vitamins and Supplements and Household. I am going to list my top three favorites from each category.

Personal Care

Dental Bundle  - $12.00  These eco friendly bamboo toothbrushes are so cute and the dental floss, are you kidding me!! Plus I love the taste of the toothpaste.

Dental Bundle - $12.00

These eco friendly bamboo toothbrushes are so cute and the dental floss, are you kidding me!! Plus I love the taste of the toothpaste.

Bamboo Razor Handle - $11.00   Once again, eco friendly but also I love the look of it. I wouldn’t mind this just sitting out in my shower. You can buy the refillable razor separately in a pack of four for only $1

Bamboo Razor Handle - $11.00

Once again, eco friendly but also I love the look of it. I wouldn’t mind this just sitting out in my shower. You can buy the refillable razor separately in a pack of four for only $1

Hand Soap  - $12.50 for 12 fl. oz  I not only love how this smells and feels on my skin but I also love how it looks. I don’t even put it in a soap dispenser.

Hand Soap - $12.50 for 12 fl. oz

I not only love how this smells and feels on my skin but I also love how it looks. I don’t even put it in a soap dispenser.

Laundry Essentials  - $26.45  It features plant-powered, premeasured detergent pods, calming organic lavender oil and energy-saving wool dryer balls

Laundry Essentials - $26.45

It features plant-powered, premeasured detergent pods, calming organic lavender oil and energy-saving wool dryer balls

Scrubber Sponge  - $3.00 for a four count  It's hypoallergenic and made of natural vegetable cellulose.

Scrubber Sponge - $3.00 for a four count

It's hypoallergenic and made of natural vegetable cellulose.

Cotton Kitchen Towels - $6.00 for a 2 count  First I fell in love with the design, but then I fell in love with the fact it is 100% organic Turkish cotton.

Cotton Kitchen Towels- $6.00 for a 2 count

First I fell in love with the design, but then I fell in love with the fact it is 100% organic Turkish cotton.

Grill Master Set  - $36.00  This one you get the most bang for your buck.  What’s in it: buffalo sauce, BBQ sauce, ketchup, dijon mustard, organic white corn tortilla chips, chipotle salsa, salt, pepper and hot sauce.

Grill Master Set - $36.00

This one you get the most bang for your buck.

What’s in it: buffalo sauce, BBQ sauce, ketchup, dijon mustard, organic white corn tortilla chips, chipotle salsa, salt, pepper and hot sauce.

Fruit and Nut Granola  - $5.75 for 12 oz.  I am a big granola fan and this is as good as it gets when it comes to granola.

Fruit and Nut Granola - $5.75 for 12 oz.

I am a big granola fan and this is as good as it gets when it comes to granola.

Organic Ground Coffee  - $6.50 for 12 oz.  If you are like me the day doesn’t start until the coffee has been had :)

Organic Ground Coffee - $6.50 for 12 oz.

If you are like me the day doesn’t start until the coffee has been had :)

Chocolate Protein Powder  - $30.00 for 31 oz  Perfect for adding to any smoothie!

Chocolate Protein Powder - $30.00 for 31 oz

Perfect for adding to any smoothie!

Magnesium  - $6.50 for 90 count

Magnesium - $6.50 for 90 count

Hair, Skin and Nails  - $8.00 for 60 count

Hair, Skin and Nails - $8.00 for 60 count

So go and check them out, if you use code BURNETTBUNGALOW you will get a free tote (as seen below) with your first purchase. Let me know what you think once you do try them, I love hearing feedback!]

public goods.jpg

Cheers!

Janelle

Summer Bucket List for Kids

Summer Bucket List for Kids

Neutral Rug Round Up

Neutral Rug Round Up